Akvaristika patřila již za socialismu k oblíbeným koníčkům a již v té době byly akvarijní ryby i rostliny dobře dostupné, i technické vybavení bylo na poměrně solidní úrovni k dispozici jak v obchodech s akvaristikou, tak i na výměnných burzách či osobních setkáních mezi akvaristy.
Po sametové revoluci se ještě zvýšily možnosti zejména technického rázu a kdo má v současné době zájem mít doma akvárium, jedinou podmínkou je dostatek místa, vhodný stojan či stůl a především dostatek trpělivosti a alespoň základní znalosti této problematiky.
Když se stěhuje akvárium
Stěhování v Praze 10 stehovani-mamut.cz samo o sobě patří k náročnějším životním pasážím, ovšem ještě složitější je tehdy, je-li ve hře právě velká nádrž osázená rostlinami a s akvarijními rybami, které již přivykly na tento uměle vytvořený přírodní biotop. Jak tedy postupovat a na co si dát při stěhování akvária pozor?
Rostliny – nikdy nevytahujte ze substrátu ještě před tím, než odlovíte ryby, těm by mohly dusíkaté látky rozptýlené ve vodě ze substrátu ublížit. Akvarijní rostliny vydrží i dva dny bez umělého světla, i s nižší teplotou vody, která by neměla klesnout pod 17 stupňů Celsia. Většina rostlin to přežije a běžně se také přepravují rostliny jako prodejní artikl i na dlouhé vzdálenosti. Pro jejich stěhování si připravte dobře uzavíratelný box s těsněním.
Ryby – S rybami je to obtížnější, tam je nutné zajistit dostatek vzdušného kyslíku a zároveň udržet teplotu vody na optimální hodnotě. K tomu dobře poslouží při přepravě termobox z polystyrenu a topné sáčky (obojí se dá levně a bez problémů sehnat). Kdo má možnost využít kyslíkové tlakové láhve, může přidat do sáčků s rybami, uloženými v termoboxu, čistý kyslík.
Akvárium – malá akvária snadno převezete i sami autem na zadním sedadle, ale větší nádrže raději svěřte stěhovací firmě, která s tím má patřičné zkušenosti. Zcela vyprázdněné a vysušené akvárium si ve stěhovací den převezmou a postarají se o něj. Navíc mají sjednané pojištění, takže se i adekvátně řeší případná náhrada škody. U stěhovaných akvárií je největším úskalím jejich velikost a hlavně hmotnost. To výrazně ztěžuje manipulaci s již tak křehkým předmětem, a zvláště náročné jsou situace, kdy se stěhuje nádrž velmi velkých rozměrů přes půl druhého metru na délku a o hmotnostech nad 70 kg.