V tomto případě jsme se rozhodli pro rodinný dům. Koupě domu je většinou největší investicí v životě. V první řadě bychom měli vědět, v jaké lokalitě dům kupujeme, jaká je vybavenost obce nebo města. Sem patří například inženýrské sítě včetně kanalizace nebo třeba čistička. Měli bychom si také zjistit, jaká je v tom místě dostupnost k určitým pro rodinu potřebným místům, jako je třeba vzdálenost od zastávky autobusu, vzdálenost od obchodu, pokud plánujeme mít děti, tak jak daleko je školka a škola, popř. lékař.

domek

Je pravda, že dnes už jen málo lidí dokáže existovat bez auta. Proto také se tímto tyto vzdálenosti zkracují a proto se spíše uvádějí vzdálenosti k těmto službám a centrům autem. Je dobré taky vědět, jestli se v blízkém okolí nebude v budoucnu stavět vysoký dům, který nám přeruší krásný výhled, kvůli kterému se nám toto místo líbí nebo jestli se nebude stavět v blízkosti rušná silnice, která zničí klidné prostředí domu. Neméně důležité je zjistit, jestli není na nemovitosti zástavní právo nebo věcné břemeno.

zastávka

Měli bychom v prvé řadě navštívit katastr nemovitostí a vyžádat si potřebné listiny. Měli bychom si dům prohlédnout od sklepa až po půdu, zkontrolovat stav krovu a střechy a pro jistotu si pozvat odborníky nebo stavební inspektory, kteří zjistí i skryté vady.

Pokud se nám jeví všechno v pořádku, můžeme přistoupit ke koupi. Velmi důležitá je chvíle, když máme za nemovitost zaplatit. Máme-li naspořeno, je to pro nás nejvýhodnější a nemusíme do budoucna zatěžovat svůj měsíční rozpočet. Nemáme-li peníze, můžeme si vzít hypotéku nebo úvěr. Je dobré si všechno raději několikrát přečíst a ověřit, než nějaký tiskopis podepíšeme.

klíč

Nejbezpečnějším řešením platby je sepsat smlouvu u notáře a peníze dát k němu do úschovy. Notář peníze předá prodávajícímu, až když budeme na katastrálním úřadě zapsáni jako vlastníci nemovitosti. V této chvíli jsme koupili náš vysněný dům a můžeme bydlet nebo renovovat.