Umět správně zacházet s penězi v různých životních situacích, mít o nich přehled, tomu se říká finanční gramotnost. Nejde jen o to, umět číst, psát, počítat, ale vědět, na co se mám zaměřit například při podepisování finančních smluv a kdy smlouvu vůbec podepsat. Také umět při nakupování správně vyhodnotit, zda na to mám, či naopak.
Dnes je vlastně vše o penězích, člověk by měl vědět, kdy a kde zbytečně neutrácet, mít přehled o svých příjmech a výdajích a snažit se si spořit nějaké peníze stranou. Pokud to neudělá, může být nepříjemně zaskočen v nenadálých a nečekaných situacích. Může vzniknout náhlý větší peněžní výdaj například u zubaře, nebo pokud máme auto, tak nečekaná porucha a jiná další překvapení.
Pak se snadno stane, že lidé zbytečně spadnou do dluhů, protože jsou nuceni si vzít půjčku či úvěr. A právě i v tuto chvíli by měl člověk znát alespoň základní finanční produkty. Tedy jaký je rozdíl mezi spotřebitelským úvěrem, hypotékou, půjčkou, nebo rychlou půjčkou. Neboť právě „rychlopůjčky“ mohou zavést člověka do začarovaného kruhu dluhů. Sice má rychlé peníze bez doložení příjmu během 24 hodin na svém bankovním účtu a může je ihned použít na nečekaný výdaj, ale pak následuje nekonečné splácení. Jeho měsíční rozpočet se navýší o tuto splátku, na kterou mu z výplaty nezbyde a tak mnohdy sklouzne k další půjčce. Toto často vede až k exekuci.
V dnešní době je na trhu mnoho takových online rychlých půjček, kde vám půjčí bez doložení příjmu, stačí zaslat elektronicky pouze občanský průkaz. Avšak úrok je někdy téměř 100 procent, tedy můžeme zde hovořit o lichvářství. Bohužel je ale ještě hodně lidí, kteří tuto finanční službu využijí.
Průzkumy ukazují, že finanční gramotnost Čechů se zvýšila, avšak stále ještě není na vysoké úrovni. Spousta lidí si neumí spočítat nevýhodnost půjček, stačí jim pouze lákadla, která tyto společnosti nabízejí a kterými lákají lidi, aby si u nich půjčili.